Login
Get your free website from Spanglefish

RESULTS 2009

 

M  F Member Events Points
1   Richard Billington 5/8 537
2   Tim Lewington 5 523
3  
Dave Smith
5/12
518
4   Tony Peters 5/9 517
5   Tim Puffer 5/6 515
6   Steve Taylor 5/8 506
7  
Steve Robinson
5/11
495
8   Jim Bickley 5/9 491
9   Guy Dayman 5/10 490
   1 Linda Whitelegg 5/10 485
   2 Jo Cox 5/11 478
10   Joseph Brooks 5 460
11   Ray Gray 5 446
   3= Emma Hill 5/6 429
   3= Mhairi Billington 5 429
12   Steve Bailey 5/6 405
   5
Rebecca Smith
5/11
370
13   Rob Palin 4 349
14   David Highton 4 327
15   Ian Manders 4 319
16   Craig Wheatley 3 258
17   Simon Bedder 3 230
18   Mark Nixon 3 228
19   Mark Williams 3 201
20   David Lawrie 2 188
21   Stuart Matthews 2 186
22   Jim Stilgoe 2 180
23   Paul Smart 2 162
   6 Sarah Booth 2 151
24   Jai Evans 2 146
25   Malc Bennett 3 126
26   Neil Bailey 1 104
27   Bill Hutcheson 1 99
28   Tim Guilfoyle 1 93
   7 Louise Oliver 1 88
29   Leslie Patchett 1 77
30=   Ben Vivian 0 0
30=   Gary Homer 0 0

 
Best 5 multisports events of 2009 count. Points calculated as percentage of personal time vs. time of 25% finisher. 
  

  

Sun 6 Dec
Womborne Aquathlon (119)
400m S / 5km R
Jo Cox
63
33:04
90

  

Sun 22 Nov
Burntwood Aquathlon (113)
400m S / 5km R
Dave Smith
25
29:01
101
Guy Dayman
30
29:29
99
Joe Brooks 42 30:26 96
Jim Stilgoe 53 31:53 91
Paul Smart 71 34:20 82
Steve Bailey 79 35:37 78
 
Sat 14th November
Clearwater Ironman 70.3 (1385)
1.9K S / 90.7K B / 21.1K R
Ray Gray
1179
5:19:57
79

  

Sun 25 Oct
Charnwood Aquathlon (41)
400m S / 5km R
Joe Brooks
17
31:50
94
Tony Peters
24
32:32
91
Steve Robinson 82 35:26 82
Steve Bailey 33 36:54 77
Rebecca Smith 40 43:06 56
 
Sun 18 Oct
1485 Duathlon (87)
5km R / 21km B / 5km R
Jim Bickley
31
1:24:49
96
Linda Whitelegg
34 - 2nd Female
1:24:56
96
Guy Dayman 34 1:25:09 96
Jon Brown 53 1:29:43 90
David Lawrie 54 1:29:47 90
Simon Bedder
72
1:39:08
78
Steve Bailey
76
1:41:48
75
Emma Hill
85
1:50:15
65
 
 
Sun 4th October
Malta Standard Triathlon (28)
1500m S / 40K B / 10K R
Linda Whitelegg
16
2:35:11
93
Mark Nixon
17
2:39:57
89
Joe Brooks
18
2:40:17
89

  

Sun 4th October
Malta Sprint Triathlon (16)
750m S / 20K B / 5K R
Steve Robinson
4
1:19:32
100
Jo Cox
10
1:24:20
94
Malc Bennett
16
2:19:43
24

  

Sun 4th October
Bedford Sprint Triathlon (315)
400m S / 20K B / 5K R
Jim Stilgoe 
182
1:27:44
89
Paul Smart
233
1:34:43
80

  

Sun 4th October
Warwick Triathlon (703)
400m S / 20K B / 5K R
Stuart Matthews
263
1:23:00
95
Sarah Booth
530
1:35:15
80

  

Sun 4th October
Rugby MissSprint Triathlon (93)
400m S / 20K B / 5K R
Emma Hill
18
1:15:44
101

  

Sun 27th September
Roade Triathlon (510)
400m S / 20K B / 4.5K R
Richard Billington
22
1:00:22
113

  

Sun 20th September
Tatton Triathlon (522)
1500m S / 40K B / 10K R
Ian Manders
473
3:00:18
75

  

Sun 20th September
3 Spires Triathlon (222)
400m S / 20K B / 5K R
Richard Billington
21
1:03:06
108
Ray Gray
47
1:07:48
101
Guy Dayman
61
1:09:51
98
Joe Brooks
64
1:10:10
98
Steve Robinson
126
1:17:37
87
Mark Williams
196
1:32:56
65
Malc Bennett
218
1:53:02
35

  

Sun 20th September
Southwell Triathlon (468)
400m S / 20K B / 5K R
Tony Peters
63
1:01:53
105
Dave Smith
83
1:03:02
103
Steve Bailey
298
1:14:22
85

  

Sun 13th September
Derby Triathlon (598)
400m S / 20K B / 5K R
Linda Whitelegg
134 - 2nd FV40
1:10:09
101
Jo Cox
193
1:13:134
97
Steve Bailey
421
1:24:43
81

  

Sun 13th September
Halesowen Tri (79)
400m S / 20K B / 5K R
Steve Taylor
9 - 1st MV40
1:16:21
104

  

Sat 5th September
The Vitruvian (785)
1900m S / 85K B / 21K R
Emma Hill
661
6:06:16
77

  

Sun 30th August
Bedford Multisport (233)
750m S / 25K B / 5K R
Steve Taylor
62
1:21:31
100

  

Sun 30th August
Rugby Triathlon (304)
400m S / 25K B / 5K R
Tony Peters
62
1:08:10
102
Emma Hill
100
1:12:24
96
Stuart Matthews
132
1:15:58
91
Rebecca Smith
257
1:28:14
74
sarah Booth
268
1:30:15
71

  

Sun 23rd August
Nottingham Triathlon (314)
750m S / 20K B / 5K R
Dave Smith
74
1:14:40
101
Guy Dayman
95
1:16:07
99
Jim Bickley
115
1:17:57
96
Joe Brooks
152
1:20:30
93
Steve Robinson
201
1:25:31
86
Dave Highton
243
1:30:43
79
Rebecca Smith
300
1:45:57
59

  

Sun 23rd August
Buxton Triathlon (158)
400m S / 25K B / 5K R
Tony Peters
34
1:22:59
102
Jo Cox
56
1:29:34
94

  

Sat 22nd August
Club Relays (452)
400m S / 15K B / 5K R
Roses
Dave Smith
(Neil Smith)
Steve Taylor
Rebecca Smith
348
4:06:00
86
Tudors
Ray Gray
Dave Highton
Guy Dayman
Steve Bailey
362
4:09:59
84
Plantagenets
Steve Robinson
Rob Palin
Jim Bickley
Malc Bennett
451
4:46:10
67

  

Sun 16th August
Erewash Triathlon (304)
400m S / 20K B / 5K R
Jo Cox
71
1:05:12
101

  Full Results - http://www.stuweb.co.uk/swp/Default.asp?a=2&e=328

  

Sun 16th August
Cambridge Triathlon (204)
1500m S / 40K B / 10K R
Richard Billington
22
2:18:09
105
Mhairi Billington
135
2:43:25
88

  Full Results - http://www.tri247.com/results_6696.html

  

Sat 15th August
Aberfeldy Middle Distance Triathlon (220)
1.9K S / 90K B / 21.1K R
Mark Nixon
207
6:55:52
71

  Full Results - http://www.tri247.com/results_7315.html

  

Sat 15th August
South Coast Classic Triathlon (200)
750m S / 40K B / 10K R
Steve Taylor
67
2:23:19
98

  Full Results - http://www.tri247.com/results_6915.html

  

Sun 9th August
Barton Marina Sprint Triathlon (83)
750m S / 20K B / 5K R
Tim Puffer
15
1:09:52
103
Steve Taylor
18
1:11:03
101
Ian Manders
71
1:29:39
75

  Full Results - http://www.stuweb.co.uk/swp/Default.asp?a=2&e=338

  

Sun 9th August
Barton Marina Standard Triathlon (142)
1500m S / 40K B / 10K R
Linda Whitelegg
80
2:40:10
90
Jim Bickley
96
2:48:11
84

  Full Results - http://www.stuweb.co.uk/swp/Default.asp?a=2&e=241

  

Sun 3rd August
Antwerp Ironman 70.3 (853)
1.9K S / 90.7K B / 21.1K R
Tim Lewington
176
4:39:44
101
Jai Evans
764
5:58:59
73

  

Sun 3rd August
London Sprint Triathlon (1477)
750m S / 20K B / 5K R
Ian Manders
1175
1:41:14
81

  

Sun 3rd August
London Standard Triathlon (1242)
1500m S / 40K B / 10K R
Mark Williams
1185
3:19:12
69

  

Sun 26th July
Blithfield Sprint Triathlon (154)
750m S / 20K B / 5K R
Tim Puffer
43 - 1st M55-59
1:16:16
99
Joe Brooks
91
1:26:05
86

  Full Results - http://www.tri247.com/results_6513.html

  

Sun 26th July
Blithfield Standard Triathlon (165)
1500m S / 40K B / 10K R
Richard Billington
34
2:17:17
101
Linda Whitelegg
91
2:34:28
89
Ray Gray
96 - 1st M60-64
2:35:30
88
Mhairi Billington
112 - 1st F40-44
2:38:36
86

  Full Results - http://www.tri247.com/results_6514.html

  

Sun 26th July
Milton Keynes Standard Triathlon (376)
1500m S / 40K B / 10K R
Guy Dayman
222
2:29:14
91

  

Sun 12th July
Wenlock Olympian Triathlon (88)
400m S / 20K B / 5K R
Rob Palin
38
1:23:37
94

    

Sun 12th July
Ironman Switzerland (1979)
3.8k S / 180k B / 42K R
Mark Nixon
1787
13:46:46
68
Steve Robinson
1941
15:15:23
54

 

Sun 5th July
Ironman Austria (1290)
3.8k S / 180k B / 42K R
Linda Whitelegg
1290
12:04:59
87

 

Sun 28th June
Terrapin Sprint (98)
750m S / 21K B / 5K R
Tim Lewington
9
1:10:22
108
Tim Puffer
17
1:15:00
102
Steve Taylor
22
1:16:05
100
David Lawrie
32
1:17:46
98
Guy Dayman
41
1:19:50
95
Dave Highton
72
1:28:02
84

  Full Results - http://www.tri247.com/results_7087.html

 

Sun 28th June
Terrapin Novice (29)
500m S / 21K B / 3K R
Ian Manders
22
1:26:16
88

  Full Results - http://www.tri247.com/results_7088.html

 

Sun 28th June
Milton Keynes Sprint 3 (152)
750m S / 20K B / 5K R
Mark Williams
144
1:39:01
67

  Full Results - http://www.big-cow.com/public/results.aspx?raceid=598

 

Sat 20th June
Dambuster (539)
1500m S / 25.4m B / 9.4K R
Richard Billington
91
2:22:37
103
Mhairi Billington
378
2:47:09
87
Emma Hill
481
3:00:59
77

 

 Full Results - http://www.racetimingsystems.com/public/results.aspx?raceid=803

 

Sun 14th June
UK Ironman 70.3 (866)
1.9K S / 90.7K B / 21.1K R
Ray Gray
364 - 1st M60-64
6:09:07
94

 

 

Sun 14th June
Bala Middle Distance (507)
2K S / 78.5K B / 20K R
Tim Lewington
86
4:46:01
103

 

 

Sun 7th June
Barton Marina (137)
750m S / 20K B / 5K R
Tim Puffer
49
1:13:41
97
Jim Bickley
53
1:13:50
96
Steve Robinson
64
1:15:30
94

 

 Full Results - http://www.stuweb.co.uk/swp/default.asp?a=2&e=240

 

Sun 7th June
Blenheim Sprint (3428)
750m S / 20K B / 5K R
Bill Hutcheson
859
1:31:48
99
Leslie Patchett
2802
1:52:13
77

 

 

Sun 31st May
Leicester Flashman (187)
400m S / 21K B / 5K R
Dave Smith
14 - 2nd MVet
1:10:01
107
Tony Peters
18 - 3rd MVet
1:10:27
107
Steve Robinson
34
1:14:04
102
Rob Palin
55
1:16:44
99
Jo Cox
77
1:21:25
92
Rebecca Smith
165
1:37:10
72

 

 

Sun 25th May
Challenge Barcelona (1475)
1900m S / 90K B / 21K R
Tim Lewington
404
5:03:23
99
Jai Evans
1279
6:23:37
73

 

 

Sun 25th May
Southwell Triathlon (458)
400m S / 20K B / 5K R
Dave Smith
101
1:01:23
101
Tony Peters
117
1:02:28
100

 

 

Sun 24th May
Milton Keynes Sprint Triathlon (253)
750m S / 20K B / 5K R
Richard Billington
29
1:09:53
105
Mhairi Billington
163 - 2nd FVet
1:24:12
85
David Highton
195
1:28:07
80

 

 Full Results - http://www.big-cow.com/public/results.aspx?raceid=586

 

Sat 24th May
Little Beaver Triathlon (418)
1500m S / 40K B / 10K R
Linda Whitelegg
277
2:39:49
85
Craig Wheatley
389
3:02:21
68

 

 

Sun 17th May
Tewkesbury Triathlon (151)
400m S / 20K B / 5K R
Jim Bickley
41
1:13:43
99

 

 

Sat 16th May
Keswick Triathlon (269)
750m S / 35K B / 10K R
Tim GuilFoyle
115
2:36:09
93

 

 

Sun 10th May
Grendon Triathlon (401)
750m S / 20K B / 5K R
Emma Hill
341
1:30:48
78

 

 

Sun 10th May
Charnwood Aquathlon (17)
400m S / 5K R
Dave Smith
10
26:28
85
Rebecca Smith
17
39:52
27

 

 

Mon 4th May
Hart Leisure Sprint Triathlon (406)
400m S / 20K B / 5K R
Dave Smith
90
1:11:35
101
Rebecca Smith
367
1:38:42
64

 

 

Mon 4th May
Mallory Park Duathlon (91)
3K R / 21K B / 5K R
Guy Dayman
50
1:17:11
89
Tony Peters
57
1:18:48
86

 

 

Sun 26 Apr
Lincoln Sprint Duathlon (283)
2.5K R / 22K B / 5K R
Dave Smith
69
1:14:02
100
Simon Bedder
227
1:30:57
77
Rebecca Smith
268
1:42:00
62

 

 

Sat 25 Apr
Ashbourne Duathlon (140)
12.6K R / 40K B / 4K R
Richard Billington
26
2:25:26
103

 

 

Sun 19 Apr
Derby Double Duathlon (75)
2.5K R / 12K B / 2K R / 12K B / 2K R
Richard Billington
7 - 1st MVet
1:12:11
106
Mhairi Billington 61 1:30:22 83

 

 

 

Sun 19 Apr
DustonTri (449)
400m S / 20K B / 5K R
Tim Lewington
21
1:02:48
112
Jim Bickley 93 1:10:17 102

 

 

 

Sun 5 Apr
Barrow Runners Tri (72)
400m S / 20K B / 5K R
Tim Puffer
7
1:07:53
105
Neil Bailey 9 1:09:04 104
Dave Smith 11 1:08:30 103
Tony Peters 17 1:11:10 101
Steve Robinson 18 1:11:35 100
Linda Whitelegg 20 1:12:29 99
Craig Wheatley 23 1:13:15 97
Rob Palin 44 1:19:29 89
Louise Oliver 45 1:20:05 88
Rebecca Smith 63 1:33:35 69

 

 
 

 

Sun 5 Apr
Mansfield Sprint Tri (269)
400m S / 14.5K B / 5K R
Jim Bickley
97
0:59:03
98

 

 

Sun 5 Apr
National Duathlon (308)
10K R / 40K B / 5K R
Jo Cox
288
2:44:58
68

 

 

Sun 29 Mar
East Leake Triathlon (250)
400m S / 20km B / 5km R
Tim Puffer
34 - 1st M50-59
1:05:14
106
Steve Taylor
59
1:08:44
101
Steve Robinson 68 1:09:47 99
Tony Peters 72 1:10:08 99
Guy Dayman
75
1:10:42
98
Linda Whitelegg 82 - 2nd F40-49 1:11:39 96
Craig Wheatley 103 1:13:53 93
Jo Cox 185 1:22:13 81

 

 

 

Sun 15 Mar
Peopleton Duathlon (77)
4m R / 18m B / 2m R
Jo Cox
60
1:45:53
81

 

 

 

Sun 8 Mar
Burntwood Aquathlon (84)
400m S / 5km R
Dave Smith
12 - 1st Senior Vet
28:30
104
Steve Robinson
32 - 3rd Senior Vet
32:03
92
Jo Cox 50 34:05 85
Rebecca Smith
70
38:50
69

 

 
Sun 1 Mar
1485 Duathlon (91)
5km R / 21km B / 5km R
Dave Smith
27
1:22:23
99
Steve Taylor
37
1:25:41
95
Guy Dayman 45 1:28:16 92
Jim Bickley
51
1:29:59
89
Linda Whitelegg
65 - 3rd Female
1:33:42
85
Jo Cox 66 1:33:46 85
Simon Bedder
82
1:41:42
75
Rebecca Smith
91
1:59:20
53
 
 

 

 

 

Click for Map