Login
Get your free website from Spanglefish

RESULTS 2010

 

M  F Member Events Points
1   Richard Billington 5/9 547
2   Chris Jordan 5 535
3   Tim Lewington 5/6 534
4   Guy Dayman 5/7 513
5   Tony Peters 5/7 508
6   Steve Taylor 5/9 505
  1 Linda Whitelegg 5/11 486
7   Tim Puffer 5 472
8   Jim Bickley 5/6 471
9   Steve Robinson 5 466
10   Joe Brooks 5 458
11   Paul Davis 5 446
12   Simon Bedder 5/7 443
13   Neil Bacon 5 443
  2 Mhairi Billington 5/6 433
14   Dave Highton 5 422
15   Paul Raynor 5/7 412
16   Steve Bailey 5/6 397
17   Jim Stilgoe 4 376
  3 Helen Talbot 4 367
18   Jai Evans 4 336
19   Jamie Harman 4 317
20   Dave Tedds 3 298
21   Tim Guilfoyle 3 292
22   Stuart Matthews 3 260
23   Mark Williams 4 253
  4 Emma Hill 3 229
24   Richard Whitelegg 2 220
25   Dave Lawrie 2 197
26   Chris Willis 2 197
27   Craig Wheatley 2 196
  5 Jo Cox 2 182
28   Rob Palin 2 176
29   Les Patchett 2 170
30   Gary Ford 2 139
31   Leyshon Williams 1 102
32   Dave Smith 1 101
33   Malc Bennett 2 100
34   Mark Nixon 1 91
35   Andy Hurd 1 89
36   Jon Brown 1 85
37   Paul Smart 1 83
38   Bill Hutcheson 1 66
  6 Rebecca Smith 1 65 
  7 Sarah Booth 1 60
    Julia Sandford    
    Louise Oliver    
    Louise Smith    
    Mia Bratt    
    Mike Flood    
    Mike Sandford    
    Neil Bailey    

 
Best 5 multisports events of 2010 count. Points calculated as percentage of personal time vs. time of 25% finisher. 

 

5th Dec
Wombourne Aquathlon (98)
400m S / 5km R
Guy Dayman
20
28:55
103
Steve Robinson
49
33:18
88

  

13th November
World 70.3 Championship (1552)
1.9km S / 90.7 km B/ 21.1km R
Tim Lewington
661
04:43:00
96

 

31st October
1485 Duathlon (78)
5km R / 21 km B/ 5km R
Chris Jordan
1
01:12:51
109
Richard Whitelegg
4
01:14:06
107
Guy Dayman
29
01:21:48
98
Helen Talbot
42
01:25:51
93
Tony Peters
44
01:25:59
92
Linda Whitelegg
49
01:27:34
91
Neil Bacon
52
01:28:51
89
Jim Bickley
57
01:29:39
88
Simon Bedder
59
01:30:26
87
Emma Hill
71
01:39:24
76

 

3rd October
Malta Sprint Triathlon (23)
750m S / 20 km B/ 5km R
Steve Robinson
6
01:18:04
100
Malc Bennett
23
02:27:45
50

 

3rd October
Malta Standard Triathlon (43)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Mark Nixon
24
02:37:28
91
Linda Whitelegg
29
02:42:08
88

 

3rd October
Warwick Triathlon (857)
400m S / 23 km B/ 5km R
Guy Dayman
74
01:13:47
109
Jai Evans
306
01:25:42
94

 

26th September
Roade Triathlon (496)
400m S / 20 km B/ 5km R
Chris Willis
63
01:05:48
106

 

24th-26th September
Tenby Long Course Weekend (16)
3.2k S / 120m B/ 26.2m R
Joe Brooks
11
13:03:51
90

 

19th September
3 Spires Triathlon (219)
400m S / 20 km B/ 5km R
Richard Billington
5
01:04:38
114
Jim Bickley
60
01:16:04
99

 

12th September
North Norfolk Triathlon (139)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Jamie Harman
91
03:06:17
85

 

12th September
Bala Triathlon (728)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Mark Williams
717
03:12:36
62

 

12th September
Derby Sprint Triathlon (712)
400m S / 20 km B/ 5km R
Richard Whitelegg
39
01:02:10
113
Tony Peters
120
01:08:48
104
Craig Wheatley
178
01:11:42
100
Linda Whitelegg
197
01:12:34
99
Simon Bedder
290
01:15:45
94
Paul Raynor
355
01:19:19
89

 

11th September
World Age Sprint (904)
750m S / 20k B/ 5k R
Richard Billington
221
01:09:38
100
Tim Puffer
478
01:15:50
91
Mhairi Billington
658
01:22:16
82

 

4th September
The Vitruvian (790)
1.9k S / 90k B/ 21k R
Chris Jordan
61
04:33:00
107

 

29th August
Little Woody (204)
1.9k S / 90k B/ 21k R
Linda Whitelegg
135
06:37:13
88

 

29th August
Rugby Sprint Triathlon (307)
400m S / 20 km B/ 5km R
Tony Peters
46
01:07:12
105
Neil Bacon
82
01:11:16
100
Paul Raynor
169
01:19:11
88

 

22nd August
Nottingham Triathlon (362)
750m S / 20 km B/ 5km R
Tim Lewington
32
01:07:09
109
Jim Bickley
207
01:21:09
91
Dave Highton
250
01:24:38
86

 

15th August
Lakeland Triathlon (308)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Emma Hill
228
02:55:07
83

 

15th August
Cambridge Triathlon (210)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Richard Billington
25
02:18:34
106
Mhairi Billington
133
02:42:14
90

  

8th August
The Outlaw (714)
3.8km S / 181.4 km B/ 42.2km R
Tim Guilfoyle 209 11:36:10 99
Joe Brooks 279 11:55:46 96
Stuart Matthews 401 12:40:07 89

 

8th August
Barton Marina Sprint Triathlon (79)
750m S / 20 km B/ 5km R
Richard Billington
8
01:04:56
107
Gary Ford
62
01:24:24
80
Steve Bailey
66
01:25:13
79

 

1st August
Blithfield Sprint Triathlon (129)
750m S / 20 km B/ 5km R
Linda Whitelegg
39
01:21:14
98
Craig Wheatley
45
01:23:10
96

 

1st August
Blithfield Standard Triathlon (295)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Steve Taylor
117
02:23:32
95
Neil Bacon
235
02:44:22
80
Paul Raynor
283
03:00:56
68

 

25th July
Hyde Park Triathlon (1186)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Paul Davis
739
02:38:51
89

 

18th July
Full Boar Triathlon (73)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Steve Taylor
14
02:33:36
101
Tim Puffer
21
02:35:49
100
Dave Lawrie
27
02:40:13
97
Guy Dayman
33
02:43:28
95
Helen Talbot
37
02:44:15
94
Jim Stilgoe
38
02:45:15
93
Linda Whitelegg
46
02:48:18
92
Jim Bickley
53
02:56:19
86
Jamie Harman
59
02:59:52
84
Simon Bedder
61
03:00:10
84

 

11th July
Wenlock Olympian Triathlon (108)
750m S / 20 km B/ 5km R
Rob Palin
32
01:19:23
97

 

   

4th July
Big Cow Sprint Triathlon (173)
750m S / 20 km B/ 5km R
Tim Lewington
20
01:10:31
106
Steve Bailey 154 01:36:13 72

  

3th July
Euro Sprint Triathlon (385)
750m S / 20 km B/ 5km R
Steve Taylor
175
01:15:08
95

  

27th June
IRONMAN France (2324)
3.8km S / 181.4 km B/ 42.2km R
Linda Whitelegg
1445
12:55:41
87
Emma Hill 2135 14:49:31 70

   

27th June
Terrapin Triathlon (83)
750m S / 20 km B/ 5km R
Steve Taylor
11
01:15:19
106
Dave Tedds 14 01:16:57 104
Dave Lawrie 21 01:19:56 100
Helen Talbot 26 01:21:33 98
Jim Stilgoe 28 01:21:58 97
Paul Smart 59 01:34:44 83

 

27th June
Northants Triathlon (255)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Chris Jordan
31
02:11:54
106
Paul Raynor 229 02:58:31 73

  

20th June
UK 70.3 (1081)
1.9km S / 90.7 km B/ 21.1km R
Tim Lewington
76
05:21:08
109
Jai Evans 884 07:17:26 79
Jamie Harman 926 07:24:37 74

   

20th June
Dambuster Triathlon (775)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Tony Peters
470
02:40:20
88
Stuart Matthews 505 02:42:38 86
Rob Palin 632 02:52:55 79
Paul Davis 644 02:53:50 79
Mark Williams 767 03:26:52 56

 

  

13th June
Windsor Triathlon (1437)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Les Patchett
1101
02:54:04
85
Bill Hutcheson 1399 03:22:06 66

  

13th June
Bala Middle Triathlon (624)
1900m S / 90.7 km B/ 21.1km R
Tim Guilfoyle
255
05:09:40
95

  

 

13th June
Rother Valley Triathlon (451)
750m S / 20 km B/ 5km R
Richard Billington
40
01:15:37
108
Mhairi Billington 305 01:34:48 84

 

 

6th June
Flashman Triathlon (181)
400m S / 20 km B/ 5km R
Guy Dayman
25
01:04:56
105
Tony Peters 33 01:06:04 103
Dave Smith 44 01:07:36 101
Paul Davis 48 01:08:28 99
Steve Robinson 87 01:13:43 92
Steve Bailey 118 01:17:56 85
Rebecca Smith 167 01:31:58 65

 

6th June
Barton Marina Triathlon (130)
750m S / 20 km B/ 5km R
Chris Jordan
10
01:03:45
107
Dave Tedds 33 01:08:17 100
Jim Stilgoe 59 01:13:09 93
Neil Bacon 94 01:19:13 84
Paul Raynor 115 01:25:34 75
Gary Ford 128 01:36:09 59

 

6th June
National Sprint Triathlon (629)
750m S / 20 km B/ 5km R
Richard Billington
105
01:06:30
103
Leyshon Williams 122 01:07:11 102
Steve Taylor 271 01:12:05 95
Tim Puffer 319 01:13:26 97
Mhairi Billington 492 01:22:04 80
Dave Highton 522 01:24:09 77
Mark Williams 603 01:36:22 59

 

30th May
Fritton Lake Triathlon (185)
1500m S / 40 km B/ 10km R
Guy Dayman
68
02:28:08
98

   

30th May
MissSprint Triathlon (83)
400m S / 20 km B/ 5km R
Linda Whitelegg
11
01:12:25
106

 

30th May
Southwell Triathlon (481)
400m S / 20 km B/ 5km R
Richard Billington
24
00:55:50
112
Mhairi Billington 210 01:08:52 92
Steve Bailey 332 01:15:14 82

 

29th May
Beaver Triathlon (400)
1.9km S / 90.7 km B/ 21.1km R
Joe Brooks
202
05:33:15
93
Jim Bickley 219 05:37:58 91

 

29th May
Little Beaver Triathlon (587)
1.5km S / 40 km B/ 10km R
Tim Puffer
299
02:44:45
91
Linda Whitelegg 435 02:57:27 82
Jamie Harman 516 03:10:51 74

     

23rd May
Keswick Triathlon (296)
750m S / 37 km B/ 10km R
Tim Guilfoyle
92
02:35:52
98

 

16th May
Florida 70.3 (1947)
1.9km S / 90.7 km B/ 21.1km R
Tim Lewington
232
05:07:57
108

   

16th May
Barrow Triathlon (111)
400m S / 20 km B/ 5km R
Tony Peters
31
01:08:46
99
Lind Whitelegg 59 01:14:36 91
Steve Robinson 63 01:15:05 90
Les Patchett 72 01:18:29 85
Steve Bailey 86 01:22:59 79

  

9th May
Stratford Triathlon (858)
400m S / 20 km B/ 5km R
Dave Highton
257
01:09:59
98
Simon Bedder 296 01:11:20 96
Mark Williams 733 01:25:21 76

  

9th May
Grendon Triathlon (561)
750m S / 23 km B/ 5km R
Richard Billington
134
01:18:07
100
Steve Taylor 202 01:20:37 97
Tim Puffer 210 01:20:58 97
Mhairi Billington 381 01:30:22 85
Helen Talbot 422 01:32:38 82

 

3rd May
Mallory Park Triathlon (114)
750m S / 20 km B/ 5km R
Tim Lewington
23
01:12:39
102
Chris Willis 56 01:21:19 91
Jai Evans 71 01:25:44 85

  

2nd May
3 Spires Triathlon (218)
400m S / 20 km B/ 5km R
Jim Stilgoe
86
01:19:15
93

   

24th April
Ashbourne Duathlon (143)
12km R / 40 km B/ 4km R
Linda Whitelegg
113
03:00:11
80
Simon Bedder 121 03:07:10 75

 

19th April
New Orleans 70.3 (1800)
1.9km S / 90.7 km B/ 21.1km R
Jai Evans
1238
06:30:00
81

 

18th April
Derby Double Duathlon (78)
2.5K R / 12 km B/ 2km R/ 12 km B/ 2km R
Richard Billington
7
01:12:57
105
Guy Dayman
38
01:21:10
94
Joe Brooks
48
01:23:48
90
Simon Bedder
61
01:30:05
82
Steve Bailey
69
01:38:32
71

 

18th April
Duston Triathlon (527)
400m S / 20 km B/ 5km R
Jim Bickley
113
01:08:48
102
Dave Highton
231
01:16:32
91
Neil Bacon 291 01:17:32 90
Paul Raynor 326 01:19:29 87

 

28th March
East Leake Triathlon (281)
400m S / 20 km B/ 5km R
Steve Taylor
54
01:10:26
103
Paul Davis 95 01:15:18 96
Steve Robinson
100
01:15:35
96

 

27th March
TriLive Duathlon (124)
2.5km R / 20 km B/ 5km R
Richard Billington / Tim Puffer
2 (1st Relay)
00:59:04
 
Jo Cox
42
01:12:28
98

 

21st March
1485 Duathlon (79)
5km R / 21 km B/ 5km R
Chris Jordan
8
01:16:43
106
Steve Taylor
28
01:22:49
98
Tony Peters
30
01:23:30
97
Dave Tedds
38
01:26:08
94
Andy Hurd 46 01:30:01 89
Joe Brooks
48
01:30:32
89
Jon Brown
56
01:33:25
85
Stuart Matthews
57
01:33:39
85
Jo Cox
58
01:34:03
84
Paul Davis 59 01:34:32 84
Simon Bedder
64
01:36:05
82
Paul Raynor
76
01:50:18
64
Sarah Booth
77
01:53:50
60
Malc Bennett
79
02:35:58
50

 

20th March
Dambuster Duathlon (159)
10km R / 40 km B/ 5km R
Dave Highton
144
03:05:29
70

 

3rd Jan
Worchester Aquathlon (67)
400m S / 5km R
Steve Taylor
32
30:26
91

 

Click for Map