Login
Get your free website from Spanglefish

 

RESULTS 2011

 

M  F Member Events Points
1   David Kiernan 5/9 551
2   Chris Jordan 5 543
3   Richard Billington 5/7 536
4   Steve Taylor 5/10 527
4   Mark Styles 5/9 527
6   Tim Puffer 5/7 525
7   Guy Dayman 5/8 513
8   Steve Robinson 5/7 509
  1 Helen Talbot 5/7 507
9   Simon Earley 5/7 496
  2 Linda Whitelegg 5/8 492
10   Bill Hutcheson 5/6 475
11   Neil Bacon 5 467
12   Paul Turner 5 456
13   Paul Raynor 5 423
14   David Highton 5 422
15   Darrell Bettoney 5 409
16   Kevin Hornsby 4 374
17   Phil Vibert 4 371
  3 Karen Burnett 5 359
18   Jamie Harman 4 358
19   Paul Davis 4 349
20   Simon Bedder 4 338
  4 Emma Hill 4 328
21   Steve Bailey 4 319
22   Julian Hackett 3 286
22   David Lawrie 3 286
24   Leslie Patchett 3 284
  5 Jo Cox 3 280
25   Phillipe Noyon 3 280
26   Adam Green 3 269
26   Ray Gray 3 269
28   Neil Kear 3 268
29   Joe Brooks 3 263
30   John Shelton-Smith 3 260
31   Chris Willis 2 211
32   Paul Flemans 2 206
33   Neil Bailey 2 199
34   Tony Peters 2 197
35   Jim Bickley 2 193
36   Tim Guilfoyle 2 192
37   Craig Wheatley 2 169
  6 Andrea Earley 3 163
  6 Louise Oliver 2 163
38   Richard Whitelegg 1 108
39   Michael O'Shea 1 104
40   Dave Tedds 1 96
41   Mark Nixon 1 96
42   Rob Palin 1 89
  8 Mhairi Billington 1 85
43   Dave Smith 1 85
44   Jon Brown 1 84
45   Mark Williams 1 75
46   Lee Shaw 1 57
47   Malc Bennett 1 50
    Alex Pryor    
    Bart Reid    
    David Sandall    
    Julia Sandford    
    Leyshon Williams    
    Mike Flood    
    Mike Sandford    
    Paul Smart    
    Rebecca Smith    
    Richard Ward    
    Sarah Wootton    
    Stuart Matthews    
    Tim Lewington    

 
Best 5 multisports events of 2011 count. Points calculated as percentage of personal time vs. time of 25% finisher. 

 

20th November
Burntwood Aquathlon (80)
0.4k S/ 5k R
Mark Styles 16 00:29:39 104

 

23rd October
1485 Duathlon (57)
5k S/ 21k B / 5k R
Chris Jordan 4 01:14:22 107
Mark Styles 11 01:17:39 103
Guy Dayman 18 01:22:21 97
Phil Vibert 20 01:22:49 96
Tim Puffer 21 01:23:40 95
David Lawrie 28 01:25:28 93
Helen Talbot 30 01:25:51 92
Dave Smith 43 01:31:18 85
Simon Bedder 47 01:33:28 83

 

2nd October
Warwickshire (544)
0.4k S/ 23k B / 5k R
Paul Turner 136 01:20:44 99

 

2nd October
Malta Standard (70)
1.5k S/ 40k B / 10k R
Craig Wheatley 58 02:42:29 88
Linda Whitelegg 62 02:45:24 86

 

2nd October
Malta Sprint (30)
0.75k S/ 20k B / 5k R
Jo Cox 19 01:21:49 91
Steve Robinson 21 01:23:12 90

 

2nd October
Carsington Duathlon (204)
5k R/ 28k B / 5k R
Simon Earley 61 01:34:05 98

 

25th September
East Leake (171)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Chris Jordan 5 01:01:02 114
Richard Billington 11 01:03:24 111
Mark Styles 12 01:04:25 109
Richard Whitelegg 13 01:05:01 109
Tim Puffer 17 01:06:26 107
Paul Flemans 21 01:07:35 105
Mike O'Shea 26 01:08:29 104
Guy Dayman 37 01:09:55 102
Neil Bailey 39 01:10:25 101
Simon Earley 46 01:12:19 98
Neil Bacon 49 01:12:43 98
John Shelton Smith 58 01:14:12 96
Emma Hill 73 01:16:01 93
Paul Turner 79 01:16:45 92
Paul Raynor 90 01:18:03 90
Steve Bailey 114 01:23:14 83
Louise Oliver 118 01:23:36 82
Karen Burnett 146 01:31:28 71
Andrea Earley 162 01:47:45 50

 

18th September
Southwell (474)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Steve Bailey 326 01:17:38 80

 

18th September
Full Boar Middle (137)
1.9k S/ 82k B / 18k R
Dave Kiernan 30 04:40:18 101
Dave Lawrie 37 04:44:35 100
Dave Tedds 53 04:55:57 96
Jamie Harman 83 05:12:10 90
Bill Hutcheson 112 05:42:46 79
Darrell Bettoney 126 06:21:27 66

 

11th September
Valencia (786)
1.5k S/ 40k B / 5k R
Joe Brooks 375 02:48:06 94

 

11th September
Ironman Wales (1120)
3.8k S/ 180k B / 42.2k R
Phil Vibert 629 13:18:26 87
Ray Gray 658 13:25:57 86

 

11th September
Bala Standard (492)
1.5k S/ 40k B / 10k R
Emma Hill 436 03:06:09 70

 

11th September
Derby (581)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Linda Whitelegg 158 01:11:59 99
Neil Bacon 227 01:15:42 94
Paul Raynor 230 01:15:54 94

 

10th September
Padstow Sprint (99)
1.5k R/ 26k B / 5k R
Phillipe Noyon 36 01:33:47 97

 

4rd September
BRAT Sprint (86)
0.75k S/ 20k B / 5k R
Dave Kiernan 6 01:10:36 110

 

4rd September
North Norfolk (183)
1.5k S/ 40k B / 10k R
Tim Puffer 28 02:21:19 106
Steve Taylor 44 02:25:50 101

 

3rd September
The Vitruvian (754)
1.9k S/ 83k B / 21k R
Richard Billington 114 04:48:50 103

 

27th August
National Relays (179)
0.5k S/ 14.5k B / 5k R
1485 Bows
Richard Billington 00:51:59
Emma Hill 01:02:09
Paul Raynor 01:04:56
Neil Bacon 01:01:53
95 04:01:01  
1485 Flails
Ray Gray 01:00:28
Linda Whitelegg 01:00:45
Darrell Bettoney 01:05:01
Rob Palin 01:04:05
131 04:10:26  
1485 Arrows
Dave Highton 01:06:27
Dave Kiernan 00:51:29
Dave Tait 01:01:41
Karen Burnett 01:13:39
143 04:13:21  
1485 Cannons
Mhairi Billington 01:02:48
Jim Bickley 01:05:09
Mike Flood 01:15:24
Helen Talbot 00:59:50
163 04:23:16  
1485 Daggers
Guy Dayman 00:56:06
John Shelton Smith 00:59:06
Ian Dayman 01:05:02
Scott Williams 01:23:17
165 04:23:37  
1485 Exposives
Steve Robinson 01:04:24
Louise Oliver 01:12:06
Neil Bailey 00:59:59
Steve Bailey 01:07:16
167 04:23:51  

 

27th August
Little Woody (137)
1.9k S/ 98k B / 21k R
Mark Styles 12 05:45:27 108
Simon Earley 39 06:18:46 100

 

21st August
St Neots Sprint (183)
0.75k S/ 20k B / 5k R
Tim Puffer 22 01:14:31 107
Steve Taylor 35 01:17:45 103
Linda Whitelegg 67 01:23:10 96

 

14th August
Erewash (299)
0.4k S/ 16k B / 5k R
Bill Hutcheson 53 01:02:14 103

 

14th August
Hardwick (146)
0.75k S/ 20k B / 5k R
Paul Flemans 34 01:20:50 101

 

6th August
London ITU (Hyde Park route) (980)
1.5km S/ 40k B / 10k R
Phillipe Noyon 429 02:37:15 93

 

7th August
London ITU (Buckingham Palace route) (964)
1.5km S/ 40k B / 10k R
Neil Bacon 540 02:43:44 90
Paul Raynor 747 02:58:54 80

 

7th August
Desford (182)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Helen Talbot 25 01:02:32 106
Paul Turner 57 01:07:53 98
Linda Whitelegg 61 01:08:12 97
Steve Robinson 82 01:10:37 94

 

7th August
Ironman Regensberg (1800)
3.8km S/ 180k B / 42.2k R
John Shelton Smith 1564 13:22:54 74

 

2nd August
Silverstone Duathlon (145)
2m R/ 11.5m B / 2m R
David Kiernan 8 00:55:30 107

 

31st July
Ironman UK (1049)
3.8km S/ 180k B / 42.2k R
Helen Talbot 306 11:40:43 98
Jamie Harman 589 12:48:17 89

 

31st July
Blithfield Standard (222)
1.5km S/ 40k B / 10k R
Richard Billington 22 02:12:46 108
Phil Vibert 48 02:21:14 102
Chris Willis 50 02:21:55 102
Guy Dayman 63 02:26:06 99
Emma Hill 157 02:44:27 86
Mhairi Billington 162 02:45:16 85
Steve Bailey 210 02:59:40 75

 

31st July
Blithfield Sprint (152)
0.75km S/ 20k B / 5k R
Neil Bailey 45 01:18:36 98
Mark Nixon 58 01:20:39 96
Louise Oliver 106 01:32:05 81

 

31st July
St Neots Olympic (94)
1.5km S/ 42k B / 10k R
Tim Puffer 18 02:34:14 103

 

24th July
Fambridge Yacht Haven (116)
1.9km S/ 98k B / 20k R
Adam Green 83 05:37:06 87

 

24th July
The Outlaw (542)
3.8km S/ 180k B / 42.2k R
Tim Guilfoyle 164 11:45:58 98
Linda Whitelegg 263 12:30:57 92
Tony Peters 316 12:46:31 90

 

17th July
Hatfield (132)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Steve Taylor 38 01:04:23 99

 

17th July
Thame (411)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Jo Cox 133 01:14:47 96

 

16th July
Gower (295)
0.75k S/ 24k B / 5k R
Guy Dayman 47 01:28:52 103

 

17th July
Castles Challenge (72)
1.5k S/ 42k B / 10k R
Simon Earley 37 03:03:43 93

 

10th July
Foremarke (235)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Chris Willis 22 01:08:45 109
Kevin Hornsby 65 01:17:02 97
Bill Hutcheson 79 01:18:54 95
Steve Robinson 85 01:19:31 94
Jo Cox 89 01:20:28 93
Darrell Bettoney 113 01:23:27 89

 

10th July
Three Spires (104)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Steve Taylor 10 01:08:30 106
David Highton 52 01:18:33 92

 

10th July
Ironman Switzerland (1604)
3.8km S/ 180k B / 42.2k R
Chris Jordan 196 10:35:43 103
Phil Vibert 1003 12:30:15 86

 

9th July
Wenlock Olympian (118)
0.5km S/ 19k B / 7k R
Rob Palin 62 1:37:42 89

 

3rd July
Ironman Austria (2345)
3.8km S/ 180k B / 42.2k R
Neil Kear 1610 11:53:02 84

 

3rd July
Cowman (604)
1.9km S/ 92k B / 21.1k R
Richard Billington 96 04:50:01 104
Ray Gray 362 05:37:41 88
Joe Brooks 395 05:43:39 86

 

26th June
Top Barn Double Triathlon (81)
1.5km S/ 56km B / 10km R
Emma Hill 68 03:44:52 79

 

26th June
Terrapin Novice Triathlon (21)
500m S/ 21km B / 3km R
Steve Robinson 3 01:06:36 105
Andrea Earley 20 01:36:00 63

 

26th June
Terrapin Triathlon (71)
750m S/ 21km B / 5km R
Mark Styles 10 01:13:11 103
Helen Talbot 16 01:14:45 101
Julian Hackett 28 01:18:37 96
Adam Green 47 01:26:24 85
Karen Burnett 67 01:38:34 67

 

26th June
Northampton Triathlon (227)
1.5km S/ 40km B / 10km R
Dave Highton 181 02:46:18 81

 

21st June
Silverstone Duathlon (103)
2m R/ 11.5m B / 2m R
David Kiernan 6 00:55:05 109
Richard Billington 9 00:56:20 107

 

19th June
UK 70.3 (1105)
1.9km S/ 90k B / 21.1k R
Jamie Harman 754 06:50:57 84
Paul Davis 884 07:12:59 78

 

 

19th June
St Neots Sprint 2 (150)
750m S/ 20k B / 5k R
Steve Taylor 19 01:17:54 107

 

 

12th June
Rother Valley (376)
750m S/ 25.4k B / 5k R
Steve Taylor 87 01:24:18 101

 

12th June
Fritton (210)
1.5k S/ 40k B / 10k R
Guy Dayman 58 02:23:02 99

 

12th June
Windsor (1613)
1.5k S/ 40k B / 10k R
Neil Kear 562 02:38:09 97
Simon Earley 677 02:40:27 96
Karen Burnett 1506 03:16:49 72

 

6th June
Bala Middle (383)
2k S/ 81k B / 20k R
Tim Guilfoyle 172 05:41:08 94

 

5th June
Blenheim Sprint (3983)
0.75k S/ 20k B / 5k R
David Kiernan 36 01:15:08 117

 

5th June
Cotswold Sprint (123)
0.75k S/ 20k B / 5k R
Linda Whitelegg 23 01:15:46 102

 

5th June
Big CowSprint (301)
0.75k S/ 20k B / 5k R
Dave Highton 207 01:25:43 85

 

5th June
Flashman (142)
0.4k S/ 20k B / 5k R
Tony Peters 18 01:08:51 107
Helen Talbot 22 01:09:46 106
Bill Hutcheson 42 01:15:16 98
Les Patchett 53 01:16:15 97
Darrell Bettoney 97 01:22:00 89
Paul Turner 98 01:22:15 89

 

5th June
Full Boar Standard (75)
1.5k S/ 42k B / 10k R
Steve Taylor 19 02:28:12 100
Mark Styles 25 02:30:13 99
Jamie Harman 32 02:35:31 95
Kevin Hornsby 49 02:43:34 90
Simon Bedder 54 02:46:02 88

 

29th May
BRAT Super Sprint (16)
0.4k S/ 10k B / 2.5k R
Steve Robinson 2 00:46:50 106

 

29th May
Woodhall Spa (510)
0.4k S/ 22k B / 5k R
Darrell Bettoney 294 01:28:25 89

 

29th May
Little Beaver (200)
1.5k S/ 40k B / 10k R
Tim Puffer 33 02:31:56 102
Paul Davis 135 02:57:28 86

 

28th May
Beaver (343)
1.9k S/ 75k B / 21k R
Chris Jordan 19 04:24:38 109
Richard Billington 70 04:43:13 102
Helen Talbot 140 05:01:41 96
John Shelton-Smith 220 05:17:40 90

 

22nd May
Marazion Triathlon (76)
1.9k S/ 84.4k B / 20.2k R
Joe Brooks 55 05:55:23 83

 

May
Silverstone Duathlon(76)
2m R/ 10m B / 2m R
David Kiernan 15 54:46 108

 

 

15th May
Stratford Triathlon (670)
400m S/ 20km B / 5km R
Adam Green 227 01:22:51 97
Mark Williams
576
01:40:18
75

 

15th May
Full Boar Super Sprint Triathlon (42)
500m S/ 12km B / 2.5km R
Steve Taylor
7
00:52:05
107
Linda Whitelegg
13
00:56:56
98
Kevin Hornsby
15
00:57:25
97
Les Patchett
17
00:58:12
96
Jim Bickley
20
00:59:14
94
Bill Hutcheson
21
01:00:14
92

 

14th May
Nottingham Triathlon (424)
750m S/ 20km B / 5km R
Julian Hackett
128
01:14:12
98

 

8th May
Three Spires (182)
750m S/ 20km B / 5km R
Philippe Noyon
91
01:19:16
90

 

8th May
Grendon Triathlon (335)
750m S/ 20km B / 5km R
David Kiernan
60
01:16:13
103
Steve Taylor
108
01:20:28
98
John Brown 239 01:31:32 84

 

 

2nd May
Mallory Sprint Triathlon (110)
750m S/ 20km B / 5km R
Guy Dayman
33
01:18:14
97
Julian Hackett
46
01:22:05
92

 

2nd May
Mallory Super Sprint Triathlon (17)
400m S/ 12km B / 1.5km R
David Kieran 2 00:42:15 106
Steve Robinson
3
00:43:15
104

 

1st May
Southwell Triathlon (583)
400m S/ 20km B / 5km R
Karen Burnett
497
01:21:35
73
Andrea Earley
571
01:36:31
50

 

24th April
Kendal Sprint Triathlon (138)
750m S/ 17km B / 5km R
Mark Styles
45
01:12:08
97

 

17th Apr
Duston Triathlon (484)
400m S/ 21km B / 5km R
Steve Taylor
75
01:06:54
104
Jim Bickley
135
01:10:27
99
Neil Bacon
148
01:11:40
97
Dave Highton
221
01:15:50
91
Paul Raynor
303
01:20:22
85
Karen Burnett
408
01:29:02
72

 

10th Apr
1485 Duathlon (84)
5km R/ 21km B / 5km R
Chris Jordan
1
01:10:36
110
David Kiernan 8 01:14:18 106
Mark Styles
21
01:18:51
100
Simon Earley
22
01:19:30
99
Helen Talbot
36
01:23:29
94
David Lawrie
48
01:25:38
91
Neil Bacon
52
01:28:08
88
Paul Davis
55
01:28:55
87
Neil Kear
56
01:29:14
87
Simon Bedder
59
01:32:00
83
Craig Wheatley
60
01:33:36
81
Paul Turner
61
01:36:05
78
Paul Raynor
68
01:39:44
74
Lee Shaw
57
01:52:39
74

 

9th Apr
Ashbourne Duathlon (138)
12km R/ 38km B / 4km R
Richard Billington
15
02:23:14
105

 

3rd Apr
Derby Double Duathlon (32)
2km R/ 10km B / 2km R/ 10km B / 2km R
Simon Bedder
25
01:30:23
84

 

27th Mar
East Leake Triathlon (340)
400m S/ 20km B / 5km R
Tim Puffer
47
01:07:46
104
Guy Dayman
59
01:08:25
103
Simon Earley
76
01:10:12
101
Mark Styles
81
01:10:41
100
Steve Robinson
89
01:11:08
100
Paul Davis
97
01:12:31
98
Ray Gray
133
01:14:23
95
Les Patchett
173
01:17:27
91
Linda Whitelegg
182
01:17:27
91
Kevin Hornsby 186 01:17:45 90
Bill Hutcheson
219
01:20:12
87
Steve Bailey
250
01:24:34
81
Darrell Bettoney
272
01:27:33
76
Malc Bennett
340
02:22:23
50

 

26th Mar
Big Cow Duathlon (93)
5km R/ 20km B / 5km R
Dave Highton
74
01:42:03
73

 

6th Mar
Burntwood Aquathlon (75)
400m S / 5km R
Guy Dayman
12
29:31
106

 

Click for Map