Login
Get your free website from Spanglefish

Results 2012

M  F Member Events Points
1   Richard Billington 5/17 573
2   Mark Styles 5/9 545
3   Chris Jordan 5 540
4   Tim Puffer 5/9 531
5   Ian Webster 5 517
6   Guy Dayman 5 509
7   Steve Taylor 5/9 504
8   Neil Kear 5/6 485
9   Paul Davis 5/6 467
10   Bill Hutcheson 5 461
  1 Linda Whitelegg 5/7 454
11   Paul Flemans 4 442
  2 Mhairi Billington 5 439
12   Steve Robinson 5/6 420
12   Simon Earley 4 420
14   Dave Highton 5 418
15   John Shelton Smith 4 355
16   Dave Kiernan 3 324
17   Chris Willis 3 318
  3 Helen Talbot 3 299
18   Dave Lawrie 3 297
19   Neil Bacon 3 287
  4 Karen Burnett 4 276
20   Richard Stockton 3 276
  4 Kim Burns 3 273
21   Darrell Bettoney 3 269
22   Les Patchett 3 252
23   Paul Raynor 3 245
24   Julian Hackett 2 192
25   Tim Guilfoyle 2 181
25   Mark Nixon 2 181
27   Ray Gray 2 149
28   Steve Bailey 2 140
  6 Andrea Earley 2 113
29   Rich Whitelegg 1 105
30   Neil Butterworth 1 102
31   Phil Vibert 1 101
32   Chris Dixon 1 95
33   Simon Kirk 1 95
34   Paul Smart 1 86
35   Simon Bedder 1 85
36   Ian Wileman 1 70
37   Dave Mann 1 51
  7 Kimberley Sayers 1 50
38   Mark Williams 1 50
    Brent Reid    
    Craig Wheatley    
    Dave Smith    
    Dave Tedds    
    David Worthington    
    James Rushton    
    Julia Sandford    
    Karen Hunt    
    Kevin Hornsby    
    Lee Nunn    
    Leyshon Williams    
    Louise Oliver    
    Malc Bennett    
    Martin Gee    
    Mary Harries    
    Mike Flood    
    Mike Sandford    
    Neil Bailey    
    Philip Houlton    
    Rob Palin    
    Sarah Wootton    

 
Best 5 multisports events of 2012 count. Points calculated as percentage of personal time vs. time of 25% finisher. 

 

2nd December Wombourne Aquathlon 113
Mark Nixon 48 00:31:53 94
Steve Robinson 74 00:35:31 81

 

18th November Burntwood Aquathlon 107
Mark Nixon 57 00:35:02 87
Steve Robinson 63 00:36:09 83

 

28th October 1485 Duathlon 87
Mark Styles 5 01:17:01 110
Phil Vibert 14 01:24:22 101
Helen Talbot 29 01:28:53 96
Paul Davis 33 01:30:28 94
John Shelton Smith 34 01:30:39 94
Paul Smart 54 01:37:33 86
Linda Whitelegg 56 01:38:04 86
Simon Bedder 57 01:38:12 85
Ian Wileman 82 01:51:46 70

 

22nd October World Age Group Sprint Auckland 1208
Mark Styles 396 01:16:32 97

 

7th October Barcelona 2164
Neil Kear 936 02:42:15 95

 

30th September East Leake 240
Richard Billington 9 01:01:24 115
Mark Styles 18 01:03:24 112
Ian Webster 30 01:07:52 106
David Lawrie 34 01:08:05 105
Tim Puffer 37 01:08:27 105
Neil Butterworth 44 01:10:21 102
Neil Bacon 58 01:11:35 101
Bill Hutcheson 63 01:12:24 99
Neil Kear 69 01:13:44 98
Steve Robinson 80 01:15:09 96
David Highton 110 01:17:54 92
Kim Burns 112 01:18:36 91
Paul Raynor 140 01:21:57 86
Karen Burnett 194 01:30:50 74
Andrea Earley 233 01:47:04 51

 

23rd September London Olympic 2232
Richard Stockton 1598 03:04:12 85

 

22nd September London Sprint 1159
Simon Kirk 501 01:32:17 95

 

22nd September Brutal Half 92
Tim Guilfoyle 57 08:51:39 83

 

16th September Derby 734
Chris Willis 77 01:04:35 108
Linda Whitelegg 305 01:15:34 92

 

16th September Rother Valley 466

 

Steve Taylor 180 01:27:03 95

 

9th September Bala Standard 446
Steve Taylor 221 02:27:54 92
Mark Williams 446 03:37:55 50

 

8th September The Vitruvian 724
Rich Whitelegg 96 04:44:45 105
Paul Davis 493 05:47:37 85

 

2nd September Nice Tri Sprint 3 174
Richard Billington 5 01:13:15 113
Linda Whitelegg 90 01:29:38 93

 

2nd September Galway 70.3 950
Mark Styles 71

05:00:14

109
Simon Earley 160 05:19:39 103
Neil Bacon 628 06:15:52 86
Paul Raynor 846 06:58:46 73
Karen Burnett 930 07:47:23 58

 

2nd September Full Boar Middle 124
Ian Webster 17 04:42:28 103
David Lawrie 36 04:55:04 99
Bill Hutcheson 72 05:19:17 91
Kim Sayers 124 08:12:21 50

 

19th August Allerthorpe 283
Richard Billington 30 02:15:32 107

 

12th August Erewash 264
Ian Webster 19 00:56:46 110

 

12th August Desford 158
Mark Styles 16 01:01:17 107
Chris Willis 18 01:01:20 107
Simon Earley 30 01:03:10 105
Kim Burns 44 01:08:18 97
Julian Hackett 54 01:09:37 95
Neil Kear 57 01:10:05 94
Linda Whitelegg 87 01:14:58 87
Steve Robinson 103 01:18:37 81

 

12th August Worthing Sprint 255
Richard Billington 34 01:13:29 104
Steve Taylor 108 01:21:24 94

 

7th August Silverstone Duathlon 141
Richard Billington 8 00:53:51 107

 

29th July Blithfield Sprint 127
Steve Robinson 90 01:35:49 79

 

29th July Tristar 333 Milton Keynes 38
Darrell Bettoney 27 01:40:36 86

 

29th July Bedford Classic 542
Steve Taylor 275 02:29:47 93

 

29th July Hatfield 166
Guy Dayman 51 01:19:19 99

 

22nd July Graffham Aquathlon (3k/10k) 17
Richard Billington 4 01:36:18 100
Mhairi Billington 11 01:48:18 88

 

17th July Bristol Sprint 392
Mark Styles 111 01:16:35 98

 

17th July Birmingham Standard 228
Simon Earley 18 02:34:46 106

 

17th July Birmingham Sprint 207
Andrea Earley 199 02:02:13 62

 

 

8th July Terrapin Triathlon 112
Richard Billington 7 01:14:10 110
Paul Flemans 20 01:19:28 104
Tim Puffer 22 01:19:45 104
Steve Taylor 25 01:21:27 102
Julian Hackett 43 01:25:30 97
Richard Stockton 53 01:28:05 94
Mhairi Billington 79 01:34:37 86

 

8th July Cowman 489
Chris Jordan 72 04:43:40 105

 

1st July Big Sow Triathlon 50
Ian Webster 16 02:36:11 95
Chris Dixon 17 02:36:21 95
Dave Lawrie 19 02:38:12 93
Kim Burns 32 02:50:59 85
Bill Hutcheson 34 02:51:57 84
Les Patchett 40 03:01:48 77

 

24th June Northants Std Triathlon 176
Chris Jordan 15 02:12:52 107
Steve Taylor 55 02:25:04 99
Dave Highton 144 02:52:29 79

 

24th June Banbury Triathlon 201
Guy Dayman 29 01:18:46 105

 

24th June Top Barn Sprint Triathlon 105
Richard Billington 5 01:23:54 113
Tim Puffer 22 01:33:45 102
Linda Whitelegg 64 01:49:27 86

 

16th June Dambuster Triathlon 757
Steve Bailey 755 03:31:27 50

 

10th June Blenheim Triathlon 3120
Paul Flemans 60 01:15:35 113
Richard Stockton 1088 01:29:30 97

 

10th June Corby Triathlon 126
Richard Billington 5 01:21:20 112
Tim Puffer 16 01:27:59 105

 

6th June Silverstone Duathlon 99
Dave Kiernan 5 00:53:09 109
Richard Billington 8 00:54:37 107

 

3rd June
Coventry Sprint
178
Richard Billington 1 01:04:00 118
Guy Dayman 19 01:12:12 108
Mark Styles 24 01:13:02 107
Simon Earley 26 01:13:22 106
Karen Burnett 132 01:41:14 71

 

27th May
Little Beaver
132
Richard Billington 12 02:19:28 110

 

27th May Speedy Beaver 66
Tim Puffer 5 01:13:32 107

 

27th May
National Sprint
707
Mark Styles 415 01:17:26 87

 

27th May Flashman 113
Helen Talbot 5 01:05:15 109
Neil Kear 21 01:10:34 102
Linda Whitelegg 50 01:15:26 95

 

26th May Nottingham 250
Ian Webster 50 01:12:04 103
Bill Hutcheson 128 01:20:15 92
Les Patchet 177 01:27:05 83
Dave Highton 181 01:27:52 82

 

26th May
Beaver
365
John Shelton-Smith 262 05:24:39 85
Ray Gray 285 05:34:33 81

 

20th May
Ironman Lanzarote
1433
Dave Mann 1432 16:55:02 51

 

20th May
Slateman Sprint Triathlon
113
Tim Guilfoyle 34 01:40:17 98

 

20th May
Little Piglet Triathlon
33
Tim Puffer 3 00:49:29 109
Steve Bailey 23 00:59:26 90

 

19th May
National Aquathlon
102
Richard Billington 37 00:33:16 95
Mhairi Billington 75 00:38:30 79
Ray Gray 89 00:42:05 68

 

13th May
Grendon Triathlon
483
Richard Billington 74 01:11:14 104
Steve Taylor 197 01:17:16 95
John Shelton-Smith 313 01:23:24 87
Dave Highton 426 01:32:56 74

 

13th May
Stratford Triathlon
554
Paul Flemans 12 01:09:41 115

 

12th May
Mallorca 70.3
1825
Paul Davis 1192 06:11:11 84
Neil Kear 1589 06:51:23 72

 

12th May
Nottm Uni Aquathlon
25
Tim Puffer 5 27:03 104
Mhairi Billington 10 28:28 99

 

7th May
Mallory Park Triathlon
96
Guy Dayman 33 01:11:39 96

 

7th May
Leicester Sprint Triathlon
133
Richard Billington 6 01:02:29 114
Tim Puffer 22 01:08:21 105
Chris Willis 27 01:10:25 103
Neil Kear 44 01:14:58 96
Linda Whitelegg 71 01:22:00 87
Karen Burnett 102 01:31:43 73

 

22nd April
Duston Triathlon
459
Richard Billington 17 01:00:41 113
Steve Taylor 67 01:06:32 104
Paul Davis 89 01:07:43 102
Neil Bacon 118 01:09:34 100
Paul Raynor 267 01:18:53 86

 

15th April
Warwick Aquathlon
50
Richard Billington 8 00:19:56 102
Guy Dayman 10 00:20:16 101
Mhairi Billington 28 00:23:01 87
Steve Robinson 40 00:27:27 66

 

1st April
Mark Tanton Memorial Super Sprint Triathlon
47
Darrell Bettoney 13 00:37:47 99

 

1st April
1485 Duathlon
77
Chris Jordan 4 01:11:35 110
Dave Kiernan 6 01:12:41 109
Helen Talbot 33 01:24:44 94
Paul Davis 42 01:26:43 91
John Shelton-Smith 48 01:28:07 89

 

25th March
Banbury Duathlon
106
Paul Davis 44 01:20:28 95

 

25th March
East Leake Triathlon
325
Paul Flemans 13 01:02:16 111
Mark Styles 39 01:06:03 106
Tim Puffer 44 01:06:34 105
Steve Taylor 59 01:07:50 104
Bill Hutcheson 136 01:14:24 94
Les Patchett 150 01:15:53 92
Darrell Bettoney 213 01:22:54 82

 

24th March
Clumber Sprint Duathlon
214
Dave Highton 101 01:20:28 91

 

10th March
Dambuster Duathlon
600
Chris Jordan 77 02:08:08 104

 

3rd March
Abu Dhabi Short Triathlon
666
Dave Kiernan 71 04:01:41 106

 

3rd March
Spring Ballbuster Duathlon
291
Chris Jordan 8 02:56:44 114

 

Click for Map