Login
Get your free website from Spanglefish

Results 2021

1485 Tri Club members: to ensure your results appear here, let the results collater (Steve Robinson) know which events you have competed in. Your results will then be obtained from the race organisers website. Steve can be contacted via the club Facebook page.

Best 5 results of the calendar year count. Multi-sport events only. At least 1 of the 5 must be a triathlon (otherwise a maximum of 4 results are totalled). Maximum of 2 'Go Tri' events per year. Your points are based on your finishing time compared to the finishing time of the person in the 25th percentile place in your age group (25% place = 100 points). Age group categories are as published by the race organiser. If you enter an event but DNS=0 points. If you start an event but DNF=50 points. 75 Points minimum for finishing event. Age group win=105 points minimum.

League Formula Here      

...........................................

Position Member Events Points
1 MarkFrost  5/5 (2GoTri) 535
2 Mike Walters 5/5 (2GoTri) 488
3 Adam Zavalis 5/5 (1GoTri) 470
4 Linda Whitelegg 4/5 444
5 Stuart Hughes 4/5 (2 GoTri) 419
6 Ash Norman 4/5 401
7 Chris Minto 4/5 394
8 Ian Wileman 5/5 390
9 Steve Robinson 4/5 (2 GoTri) 354
10 Kelsie Johnson 4/5 (1GoTri) 346
11 Ann Dale 4/5 (2 GoTri) 344
12 Gracie Rose Walters 3/5 (2GoTri) 324
13 Karen Garlick 3/5 (2 GoTri) 314
14 Kalpita Kholia 4/5 (2GoTri) 307
15= David Lawrie 3/5 (1GoTri) 304
15= Alan Morris 3/5 (2 GoTri) 304
16 Kerry Bonham 3/5 (2 GoTri) 300
17 Stacy Robinson 3/5 (2 GoTri) 297
18 Jill Morris 3/5 (2GoTri) 290
19 Adam Walker 3/5 289
20 Neil Sorrell 3/5 260
21 Kim Sayers 3/5 225
22= Jane Farmer 2/5 (2GoTri) 210
22= Chloe Brown 2/5 (2GoTri) 210
22= Eadie-May Walters 2/5 (2GoTri) 210
23 Alex Fern 2/5 (2GoTri) 204
24 Pete Winchester 2/5 176
25 James Goode 2/5 (1GoTri) 169
26 Mark Nixon 2/5 (1 GoTri) 162
27 Marc Stait 1/5 (1GoTri) 118
28 Gemma Phillips 1/5 (GoTri) 105
29 Steve Hatcher 1/5 (1GoTri) 93
30 Paul Raynor 1/5 83
31 Rob Gell 1/5 75
32 Bruce Cornfoot 1/5 75

 

7th Apr 2021 Mallory Duathlon GoTri Finish Points
Mike Walters 31.18 M Age Group 45/49 93
Mark Frost 31.45 M Age Group Win 50/54 1/1 105
Alan Morris 32.12 Age Group Win 60/64 1/1 105
Stacy Robinson 38.18 FM Age Group Win  35/39  1/1 105
Karen Garlick 38.39 FM Age Group Win 50/54 1/2 105
Jane Farmer 38.55 FM Age Group Win 55/59 1/1 105
Kerry Bonham 39.28 FM Age Group Win 40/44 1/2 105
Ann Dale  41.54 FM Age Group 50/54  88
Jill Morris 43.08 FM Age Group Win 60/64 1/1 105

 

5th May Mallory Park GoTri  Finish Points
Mark Stait 27.19 M Age Group Win 35/39 1/3 118
Stuart Hughes  28.00 M Age Group Win 45/49 1/5 105
Mike Walters  30.04 M Age Group 45/49 98
Alan Morris 30.46 M Age Group Win 60/64 1/1 105
Mark Frost  29.44 M Age Group Win 50/54 1/4 105
Steve Hatcher 31.45 M Age Group 50/54 93
James Goode 32.00 M Age Group 40/44 92
Mark Nixon 35.39 M Age Group 55/59 80
Alex Fern 31.05 M Age Group 25/29 95
Gracie-Rose Walters 29.29 FM Age Group Win 15/16 1/1 119
Gemma Phillips 34.51 FM Age Group Win 30/34 1/1 105
karen Garlick  37.09 FM Age Group Win 50/54 1/2 105
Jane Farmer 37.20 FM Age Group Win 55/59 1/1 105
Stacy Robinson  37.22 FM  Age Group 35/39 91
Kerry Bonham 37.37 FM Age Group Win 40/44 105
Chloe Brown 39.36 FM Age Group Win 25/29 105
Ann Dale  40.46 FM Age Group 50/54 81
Jill Morris 41.44 FM Age Group Wim 60/64 105
Kalpita Kholia 44.46 FM Age Group 45/49 75

 

23rd May 2021 East Leake Tri Finish Points
David Lawrie 1.05.21 M 3rd Age Group 50/59 114
Ash Norman 1.07.34 M 10th Age Group 30/39 100
Neil Sorrell 1.07.50 M 6th Age Group  40/49  112
Adam Walker 1.08.15 M 9th Age Group 20/29  88
Mark Frost 1.12.47 M 7thAge Group 50/59 99
Mike Walters  1.12.45 M 18th Age Group 40/49 105
Alan Morris  1.24.15 M 7th Age Group 60/69 96
Rob Gell 1.41.50 M 36th Age Group 50/59 75
Gracie Rose Walters 1.16.21 F 2nd Age Group 15/16 100
Kerry Bonham 1.29.56 F 18th Age Group 40/49 90
Stacy Robinson 1.35.58 F 19th Age Group 30/39 80
Ann Dale 1.39.59 F 14th Age Group 50/59 78
Jill Morris  1.48.47 F 7th Age Group 60/69 80
Kim Sayers  2.01.33 F 30th Age Group 40/49 75
       

 

23rd May Cotswold Sprint Tri Finish Points
Ian Wileman 1hr.31.59 M 2nd Age Group 65/69  2/2 75

 

  2nd June  Mallory GoTri Duathlon  Finish   Points
Kerry Bonham  36.14 1st A/G 40/49 105
Alex Fern  30.01 2nd A/G 25/29 99
2nd June  Mallory GoTri Triathlon FInish Points
Gracie Rose Walters 31.19 2nd A/G 15/16 99
       

 

6th June Cotswold 113 Triathlon Finish Points
Stuart Hughes 4hrs.58.13 M 103/348 A/G 45/49  99
Mike Walters 5hrs.26.10 M 198/348 A/G 45/49 88
Mark Frost  5hrs.41.28 M 62/118 A/G 50/54 99
James Goode  5hrs.52.01 M 271/348 A/G 40/44 77
Pete Winchester 5hrs.59.24 M 86/118 A/G 50/54 95
Ann Dale 7hrs.14.01 F 52/60 A/G 50/54 78
Steve Robinson Swim 45.02 Bike 3.25.58: M A/G 60/64 50

 

June 13th Eaton Dorney Standard Distance Finish Points
Adam Walker 2hrs 19.17 M 11/58 A/G 20/29 101

 

June 13th  Staughton Harold Sprint Triathlon Finish Points
Adam Zavalis 1hr.40.49 M 18/30 A/G 40/49 92
Ian Wileman 2hrs.06.31 M 30/31 A/G 30/39 75

 

20th June Outlaw Half Finish Points
Linda Whitelegg 6hr.08.00 F 3/18 A/G 55/59 106
Chris Minto 5hr.41.40 M 78/156 A/G 50/54 92
Neil Sorrell 5hr.48.08 M 94/166 A/G 45/49 98
Kim Sayers 9hr.10.52 F 40/49 A/G 45/49 75
Kelsie Johnson 6h.32.00 F 19/21 A/G 25/29 75

 

July 4th Sywell Sprint Tri Finish Points
Ash Norman 1hr.02.24 M 3/15 A/G 30/39 103
Ian Wileman 1hr.33.04 M 4/5 A/G 60/69 75

 

3rd July Triathlon X Finish Points
David Lawrie 9hr.14.14 M 8/14 A/G 50/59 85
Neil Sorrell DNF M A/G 40/49 50

 

7th July Mallory GoTri Duathlon Finish Points
MarkFrost 29.26 1st A/G 50/54 139
Eadie May Walters 40.40  1st A/G 11/12 105
Alex Fern 30.17 1st A/G 25/29 105

 

7th July Mallory GoTri Triathlon Finish points
Gracie Rose Walters 29.19  1st A/G 15/15 105
Kelsie Johnson 31.28 1st A/G 25/28 108
Stacy Robinson 37.40 1st A/G 35/39 112
Karen Garlick 38.52 1st A/G 50/54 105
Ann Dale 38.59  2nd A/G 50/54 100
Kerry Bonham 34.38 2nd A/G 40/44 95
David Lawrie 25.57 1st A/G 50/59 105
Stuart Hughes 30.34 1st A/G 45/49 113
Steven Robinson 38.46 2nd A/G 60/64 94

 

Holkham Half Tri 4th July Finish Points
Linda Whitelegg 7th A/G 55/59 6.09.6 100
Chris Minto 60th A/G 50/54 5.47.49 104

 

Race Rapid Sprint Tri 18th July Finish Points
Kelsie Johnson 12th A/G 25/29 1.22.48 84

 

Cotswold Standard Triathlon 24th July Finish Points
 Linda Whitelegg 109th 1st A/G 55/59  2.45.05 107
Chris Minto 47th  6th A/G 50/54 2.28.26 99

 

Locko Park Sprint Tri & Aquabike 25th July Finish Points
Kalpita Kholia 154th  19th A/G 40/49 2.12.05 75
Adam Zavalis  64th 18th A/G 40/49 1.29.07 95
Stuart Hughes 39th  6th A/G 40/49 1.23.15 102
Mark Nixon 108th 24th A/G 50/59 1.40.33 82
Steve Robinson (Aquabike)  2nd 1st A/G 60/69 1.10.31 105

 

Outlaw Triathlon Nottingham 25th July Finish Points
Kim Sayers (Swim Only) 40/49 A/G DNF 75
Mike Walters 511th 92nd 45/49 A/G 12.52.11 92
Paul Raynor 862nd 42nd 55/59 A/G  14.42.24 83
Mark Frost 507th 52nd 50/54 A/G  12.51.39 93

 

Mallory GoTri Duathlon 5th August Finish Points
Alex Fern 1st  A/G 25/29 31.07 105
Jane Farmer 2nd A/G 55/59 36.48 90
Eadie-May Walters 3rd A/G 9/11 39.01 82

 

Mallory GoTri Triathlon 5th August Finish Points
Kerry Bonham A/G 40/44 34.26 80
Kalpita Kholia A/G 45/49 42.23 75
Stacy Robinson A/G 35/39 34.39 80
Gracie-Rose Walters A/G 15/16 27.13 100
Karen Garlick A/G 50/54 35.07 94
Chloe Brown A/G 25/29 43.06 75
Mike Walters 1st A/G 45/49 28.30 105
Adam Zavalis  2nd A/G 45/49 28.50 99
Steve Robinson 1st A/G 60/64 37.26 105

 

On the Edge Sprint Tri 8th August Finish Points
Ash Norman 8th/31 A/G 30/39 1.13.56 100
Ian Wileman 8th /13 A/G 60/69 1.44.14 77

 

Ashbourne Tri 22nd August Finish Points
Kalpita Kholia 32nd/34 A/G 40/49 1.41.54 82 
AdamZavalis  16th/39 A/G 40/49 1.10.06 105
Adam Walker 7th/17 A/G 20/29 1.03.40 100

 

Mallory Park GoTri September 1st Finish Points
Kelsie Johnson A/G 25/29 DNF 50
Stacy Robinson 1st A/G 35/39 35.05 105
Karen Garlick 2nd A/G 50/54 35.18 85
6 Bonham 1st A/G 40/45 35.32 105
Chloe Brown 1st A/G 25/29 43.09 105
Steven Robinson 1st A/G 60/64 37.31 105

 

Mallory Park GoTri Duathlon September 1st Finish Points
Eadie-May Walters 1st A/G 11/12 41.11 105
Mark Frost 1st A/G 50/54 29.38 105
Mike Walters 3rd A/G 45/49 34.37 75

 

Bosworth Sprint Tri Sept 5th Finish Points
Ash Norman 8th Cat AG Open 1.16.22 98
Adam Zavalis 16th Cat AG Open 1.30.44 79
Bruce Cornfoot 26th Cat AG  Open 1.40.08 75
Bosworth Standard Tri Sept 5th Finish Points
Linda Whitelegg 1st AG Cat Vet 3.04.57 131
Chris Minto 11th AG Cat Vet 2.49.23 99
Pete Winchester 24th AG Cat Vet 3.18.38 81
Bosworth Middle Distance Tri Sept 5th Finish Points
Mike Walters 9th AG Vet 6.24.46 75

 

Vitruvian Middle Distance Tri 11th Sept Finish Points
Kelsie Johnson 5th AG Cat 25/29 6.09.03 79

 

Blenheim Sprint Tri 12th Sept Finish Points
Karen Garlick 46th AG Cat 50/54 1.49.40 104

 

St Neots Sprint Tri 12th Sept Finish Points
Ian Wileman 3rd AG 60/69 1.55.55 88

 

Click for Map
sitemap | cookie policy | privacy policy | accessibility statement